Proč hliněná omítka

 V první řadě je potřeba uvést že hliněné omítky jsou pouze jednou s oblastí provádění omítek na stavbách. Pro určité prostory je potřeba použití i jiných materiálů. Co se ale týče obytných prostor je jednoznačné, že jsou právě hliněné omítky to nejlepší co můžeme mít.

Základní vlastnosti hliněných omítek

  • - výborná regulace vlhkosti v místnosti
  • - dobrá akumulace tepla
  • - udržuje dobrý stav dřevěných konstrukcí
  • - přirozená ochrana proti elektrosmogu
  • - je to přírodní materiál bez chemických přísad kdykoliv znovu použitelný
  • - prostředí v místnosti s hliněnýma omítkama je mnohem zdravější a pozitivně působicí na organismus člověka
  • "Proč je vůbec dobré mít hliněnou omítku?"

    1. Především je potřeba si uvědomit že hlína má značnou schopnost v nejkratším čase vodu, resp. vlhkost pohltit a zase vydat zpět do okolí. Žádný jiný materiál to takto rychle nedokáže a rozdíl je opravdu velký. V praxi to znamená že máme velkou pravděpodobnost udržet v místnosti relativní vlhkost vzduchu na rozumné úrovni tzn. mezi 45 - 65 %. Tento ukazatel regulace vlhkosti je u hliněné omítky největší a přispívá tím podstatně k příjemnému klimatu v místnosti. Z toho i logicky vyplývá že prostory silně exponované buď suchým nebo vlhkým vzduchem, jako jsou kuchyně, koupelny, ložnice, sklepy, ... by měly hliněnou omítku nutně mít.

    2. Další podstatnou vlastností je výborná akumulace tepla. Obecně platí čím více hlíny v domě budeme mít, tím větší akumulační možnosti se nabízejí.

    3. Na základě předchozího bodu se vybízí možnost zabudovat do hliněné omítky otopný stěnový systém, anebo ji použít rovnou jako médium ve formě kamen. Otopný stěnový systém  (obdoba podlahového topení), jež je na stěně omítnutý hliněnými omítkami vyzařuje do prostoru teplo které je v místnosti rovnoměrně rozmístěno díky velkým plochám a to při minimálních hodnotách tepla na vstupu. Tím je možno využít jak dobrých akumulačních vlastností tohoto materiálů, ale taky úspor za topení.

    4. V kombinaci se dřevem udržuje veškeré dřevěné konstrukce v perfektním stavu (trámy omítnuté hlínou vydrží stovky let aniž by se jakkoliv změnila jejich kvalita). Tzn. konzervuje, impregnuje.

    5. Neméně důležitý faktor je ten že s množstvím hlíny v domě se snižuje signál u mobilních sítí a i jiných rušivých vlivů spojených s elektrosmogem. Někdy je to dokonce i problém že při velkých masách materiálů mobilní signál v určitých místech v domě zcela zaniká a člověk je tudíž nucen se více přiblížit k oknu.

    6. Hliněná omítka je pravdivá, tzn. že v místě kde vzniká extrémní vlhkost či jakýkoliv jiný problém s vodou, se projeví okamžitě v tom daném místě a čase. Z toho vyplývá jednoduchá lokalizace daného problému. U omítek na cementové bázi se nám může stát že se problém může projevit i na jiném místě či s časovou prodlevou.

    7. Tím, že hlíněná omítka patří k nejměkčím omítkovým materiálům v praxi znamená, že v seismických oblastech či jakýchkoliv pohybech stavby (sedání, rušivé vlivy, apod.), je právě ona tou směsí která pohyby domů dokáže nejvíce vyrovnávat.

    8. Má samočistící schopnost

    9. Proces schnutí hliněných omítek se dá podstatným způsobem ovlivnit a tím zvýšit celkovou efektivitu stavebního procesu.

    10. Je to přírodní materiál všude dostupný a jež je možné znovu zpracovat a použít.

    11. Použití hliněných omítek je jednou z novodobých možností. V minulosti se v Evropě neprováděly, neboť se hlína používala hlavně pro výplňe otvorů ve stěnách a pokud se používaly, tak se jednalo vesměs o kvalitu nevalné úrovně. Průmyslová revoluce pak nastavila jiný směr vývoje (použití materiálů na chemické bázi). Až zhruba před 40 lety se hlíněné směsi zařadily do vývoje a jejich aplikace modernímy metodami se uplatňuje v mnoha formách stavební výroby. Dnešní možnosti hliněných štuků a jejich vlastností jsou pro běžného člověka mnohdy až za hranicemi představivosti.



    Odpovědi na některá nedorozumnění a dogmata jež kolují mezi lidmi :

    - "Hliněnou omítku nanášíme na venkovní stěny" - Hliněná omítka se nanáší zásadně ve vnitřních prostorách a to hlavně kvůli kombinaci vlastností které má a jež vytvářejí příjemné klima. Venku se nanáší výjímečně a pouze při velkém přesahu střechy.

    "Když příjde velká voda, omítky mi odplaví" - Ano, materiál naložím na kolečka a dám na zahrádku, nebo znovu použiji na omítku. Již se nemusím starat o oklepávání starých cementových omítek a zajištěním jejich odvozu do sběrného dvoru. Nehledě na to, že by dům v takovéto lokalitě neměl vůbec stát!

    - "Hliněné domy se mi nelíbí neboť jsou křivé a kulaté" - Vše je záležitostí vkusu. Do médií se dostávají především projekty které jsou na oko zajímavé. Normální rovné stěny a pravoúhlé tvary jež jsou všude běžné na stránkách časopisů neuvidíme. Pokud omítneme běžný dům hliněnou omítkou a použijeme standardní postupy zpracování detailů bez výjimečností a pak to celé vymalujeme hliněnýma barvama na bílo (jak již býva poslední dobou zvykem), tak běžný člověk nemá šanci poznat že se jedná o hliněné omítky - a to jich tam bude např. 20 tun! Co ale zaručeně pozná a o čem se pak i zmíní je: "Jé, vy tady máte ale příjemně". Člověk se tomu pocitu nevyhne protože ho přirozeně cítí.

    - "Hliněné omítky jsou drahé" - Ano, jedná se o luxusní Rols-Roys který máme na celý život a jež poslouží i dalším generacím. Ten nám v tom případě v garáži stát nemusí. Postačí mít Oktávku, případně jednodušeji vybavenou kuchyň, interiér, atd.,... Je to otázka lidských priorit. Pokud použijeme barevné štuky sestávající z barevných jílů a písků (ty jsou už opravdu drahé), nám ovšem odpadá na celý život malování, neboť barvy nevyblednou a nezašpiní se. A teď si položme otázku - "kolikrát v životě malujeme v průměru jednu obytnou místnost, a jaké celkové úsilí a peněz nás to stojí?"